Profile image

Branta Blog

Mama, Fitness blogerka

Zdrowe podstawy funkcjonowania aktywnej mamy

Współczesny świat zmienił nas pod bardzo wieloma względami, przede wszystkim, przeobraził sylwetkę kobiety w pewną siebie, niezależną oraz silną „fighterkę”, która dzielnie kroczy przez życie, robiąc jednocześnie karierę i realizując się. Cały ten proces ulega jednak dość dużej zmianie w momencie, kiedy zostajemy mamami. Wówczas każdy aspekt naszego życia zostaje w pełni podporządkowany małemu człowiekowi, który potrzebuje naszej obecności. Dochodzimy wtedy do momentu, w którym przewartościowujemy naszą egzystencję i musimy ułożyć sobie nowy plan działania, uwzględniający maleństwo oraz nasz indywidualny rozwój, z którego wcale nie musimy w pełni rezygnować. Pamiętaj, że grunt, to dobra organizacja. Obecnie młode mamy oraz te, które posiadają już nieco starsze dzieciaki – wykazują się niezwykłą aktywnością, realizują marzenia, osiągają cele, robią kariery, uczą się, podróżują! A przy tym, w najmniejszym stopniu, nie zaniedbują one swojego potomstwa, wręcz przeciwnie. Albowiem większość wymienionych aktywności można z powodzeniem połączyć z macierzyństwem, korzystać z nich wraz z pociechami, przez co wzmacniamy również łączącą nas więź emocjonalną.

Chciałabyś wdrożyć w swoje życie nowy, lepszy, a przede wszystkim zdrowszy plan funkcjonowania? Pragniesz być aktywną mamą, która swoją energią oraz charyzmą zarazi swoje maleństwo i całe otoczenie? Chcesz czerpać wigor z przyjemności? Poznaj spektakularne podstawy codzienności, które sprawią, że zrealizujesz swoje zamierzenia. Skup się na czterech filarach, które musisz gruntownie zakorzenić w swoim umyśle i ugruntować w codziennych relacjach z partnerem.

Odżywianie

Twoja dieta decyduje nie tylko o Tobie, ale również o rozwoju Twojego dziecka, w momencie kiedy karmisz piersią. Pamiętaj, że odżywianie jest bardzo ważne, ponieważ dzięki niemu możesz odzyskać dawną figurę, odżywić organizm, dostarczyć mu energię, spalić zbędną tkankę tłuszczową, jak również czerpać przyjemność. Jedz zdrowo, regularnie (to bardzo istotne), w mniejszych ilościach, różnorodnie – spożywaj pięć posiłków dziennie. Pamiętaj, by były one bogate w porcję warzyw i owoców. Nie zapominaj o wypiciu minimum 2 litrów wody mineralnej każdego dnia, dzięki temu odżywisz oraz nawilżysz swój organizm, oczyścisz go z toksyn, ujędrnisz skórę. Potraktuj to jako lepszą oraz ciekawszą zmianę w Twoim życiu, spraw, aby była ona długotrwała - nie zapominaj o tym, iż nawyki żywieniowe wpływają również na pracę wszystkich organów wewnętrznych i ich kondycję. Stawiaj na produkty naturalne, nieprzetworzone, a zwłaszcza – sezonowe, wieloziarniste, chude. Odrzuć smażenie, na rzecz pieczenia i gotowania(zwłaszczana parze). Odżywiaj się lekkostrawnie, tak, by poczuć się pełna energii i wigoru, każdego dnia.

Suplementacja

Suplementy diety to podstawa rozwoju mamy i dziecka. Towarzyszą Ci one od początku ciąży i nadal stanowią niezbędnik zdrowego funkcjonowania. Pamiętaj, że Twój organizm bardzo dużo przeszedł i potrzebuje gruntownej odnowy. Musisz uzupełnić wszystkie niedobory, wzmocnić swoje kości, mięśnie oraz stawy, odżywić ciało, poprawić kondycję skóry, włosów i paznokci, unormować procesy zachodzące wewnątrz organizmu, zintensyfikować min.: przemianę materii. Powinnaś również uporządkować kwestie ginekologiczne, które w tym przypadku stanowią wręcz priorytet. W tym wszystkim niezbędne Ci będą właśnie suplementy - to one pomogą Ci dojść do siebie, a także umożliwią Ci funkcjonowanie na pełnych obrotach. Dzięki nim, zaopatrzona w dodatkową energię, dzielnie poradzisz sobie ze wszystkimi zadaniami oraz pozbędziesz się lęków i obaw, które mogą pojawiać się w aspekcie psychofizycznym.

Aktywność fizyczna

Ruch to zdrowie! Im więcej się ruszasz, tym lepiej wyglądać będzie Twoje ciało. Nie przerażaj się jednak, odnośnie aktywności fizycznej, istnieje niesamowicie wiele rozwiązań, albowiem formą treningu może być nawet spacer z dzieckiem, wspólne zabawy (noszenie, bujanie, przytulanie etc.), prasowanie, pranie, odkurzanie, a nawet – gotowanie! W każdej pojedynczej czynności możesz znaleźć element aktywności fizycznej i traktować ją jako satysfakcję, w walce o piękną sylwetkę i ogólne zdrowie organizmu. Możesz ćwiczyć w domu, przed telewizorem, kładąc się obok maleństwa i pogłębiając skłony, możesz również ćwiczyć mięśnie brzucha bawiąc się ze swoim dzieckiem. Jak widzisz zasięg Twoich możliwości jest naprawdę ogromny. A Twoja produktywność i kreatywność nie mają granic. Rozwijaj się w swoim własnym tempie, bądź gotowa na nadchodzące zmiany, sama decyduj, jak wyglądać ma Twoja codzienność.

Równowaga

Dla młodej mamy niezwykle istotną rolę odgrywa sfera psychiczna, gdyż w momencie pojawienia się na świecie dziecka, niemal wszystko przewraca się do góry nogami i z tego względu również psychika może być obciążona. Daj sobie czas, odrzuć to, do czego byłaś przyzwyczajona i pokochaj nowości. Wyzbądź się lęków i obaw, one nie zmienią nic, nie wniosą nic lepszego. Pamiętaj, że Twoje dziecko potrzebuje odpowiedniej opieki, troski i miłości, nie pozwól, aby demony przeszłości odebrały Wam najpiękniejsze chwile, które możecie spędzić razem!