Muzeum Papiernictwa tuż obok Zieleńca


W Dusznikach-Zdroju czyli w miejscowości, do której obecnie należy Zieleniec znajduje się Muzeum Papiernictwa uważane za najpiękniejsze, a także najbogatsze jeśli chodzi o ekspozycję o tej tematyce w Polsce. Trudno się dziwić, że ruch turystyczny jest tutaj tak wzmożony, jeśli oprócz przepięknych szlaków górskich oraz pozostałych terenów Kotliny Kłodzkiej, mamy do dyspozycji takie miejsca, jak ta galeria.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju {Muzeum Papiernictwa – opis Wikipedia} mieści się w dawnym młynie papierniczym, pochodzącym z XVII wieku. Tak więc nie tylko ekspozycja znajdująca się we wnętrzu jest zabytkowa, ale również sam budynek, który zdecydowanie jest unikatem na skalę światową. Oczywiście, był on poddany odrestaurowaniu, jednak postarano się o to, żeby wyglądał jak za czasów swojej pierwotnej świetności. Pomimo tego, że dusznicki młyn pochodzi z XVII wieku, to produkcja papieru odbywała się już nieco ponad wiek wcześniej. Dawna papiernia to nie tylko jeden budynek ale cały ich kompleks, z których zdecydowanie najlepiej zachował się dawny, wspomniany już młyn.

Produkcja papieru w Dusznikach-Zdroju była bardzo ważnym elementem gospodarki tego miejsca, ponieważ przynosiła bardzo duże dochody. Pochodzący stąd arkusz znajdował się we wszystkich najważniejszych instytucjach, nie tylko w okolicy ale i na całym Śląsku. Produkcja zakończyła się w latach 30. XX wieku. Wtedy też powstało tu muzeum, w którym oglądać możemy wiele cennych zabytków techniki [zobacz również góralską watrę – Białka Tatrzańska].

Okolice Zieleńca to tereny bardzo atrakcyjne dla turystów pod każdym względem – można odpocząć, podziwiać krajobrazy, ale i aktywnie spędzić czas. Tym, co z całą pewnością jeszcze bardziej potęguje efekt, jest baza noclegowa. Różnego rodzaju ośrodki {noclegi Zieleniec – lista w Meteorze} gwarantują nam naprawdę miły pobyt w sudeckiej Kotlinie Kłodzkiej. Okolice Zieleńca to tereny bogate w różnego rodzaju zabytki takie jak opisane wyżej Muzeum Papiernictwa. Ponadto liczne walory przyrodnicze Kotliny Kłodzkiej sprawiają, że przybywa tu wielu turystów, a okoliczne stoki narciarskie powodują, że ruch turystyczny jest silny nawet w sezonie zimowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *