Okolice Ojcowa – kraina jaskiń, ostańców i skalnych bram


Ojcowski Park Narodowy to wyjątkowe miejsce, które jest zarazem rejonem historycznym, a przy tym idealnie nadaje się na długie piesze wycieczki wśród przyrodniczych ewenementów. Zobaczymy tutaj nie tylko stare zamki oraz ciekawe formacje skalne. Na terenie Parku istnieją też inne miejsca warte odwiedzenia.

Ojcowski Park Narodowy, jak i większość Jury Krakowsko-Częstochowskiej to prawdziwy raj dla geologów. Nie znaczy to jednak, że trzeba koniecznie być geologiem, by zachwycić się tutejszymi formami skalnymi. Np. Brama Krakowska jest ciekawym tworem skalnym, w którego okolice odbywają się liczne wycieczki. Brama powstała przez wypłukanie skał mniej odpornych, które znajdowały się między warstwami bardziej odpornymi, istniejącymi tutaj do dzisiaj. Brama Krakowska znajduje się w dnie Doliny Prądnika, a jej wysokość sięga ponad 15 metrów. Tędy prawdopodobnie kiedyś przebiegał szlak handlowy, łączący Śląsk z Krakowem. Niedaleko znajduje się także stacja dorożek, które dowożą turystów z parkingu. Niedaleko Bramy Krakowskiej wypływa tzw. Źródełko Miłości. Legenda mówi, że każda para, która wspólnie spróbuje stąd wody, zostanie połączona długą i szczęśliwą miłością. Nawet jeśli w to nie wierzymy, to możemy się tutaj napić czystej, chłodnej wody i ruszyć dalej w trasę.

W Ojcowskim Parku Narodowym uwagę zwracają także inne liczne ostańce, z których najsłynniejszym jest Maczuga Herkulesa, sięgająca 25 metrów. Podczas wędrówek po szlakach natkniemy się jeszcze na Igłę Deotymy czy Rękawicę. Skały wapienne często są także miejscem występowania jaskiń, które oczywiście znajdziemy również na terenie Jury. Warto odwiedzić chociażby Jaskinię Ciemną oraz Grotę Łokietka. Są to nie tylko miejsca ciekawe dla turystów, ale też bardzo istotne dla ochrony przyrody. W ich wnętrzach żyją duże populacje nietoperzy, które przez zbytnią ekspansję człowieka mają problemy, by znaleźć spokojne miejsce do życia.

Warto wybrać się na dłużej w te strony i zarezerwować sobie przynajmniej kilka dni na zwiedzanie. Zatrzymać się można zarówno w Ojcowie, jak i kilku mniejszych wsiach, znajdujących się na obrzeżach Parku. Ojców oferuje nam noclegi [do sprawdzenia Ojców witrynie Meteora] w kilkudziesięciu gospodarstwach agroturystycznych czy prywatnych kwaterach. Baza noclegowa działa tutaj przez pełny rok, więc możemy odwiedzić te rejony przy okazji, np. jadąc do Krakowa. Warto zatrzymać się w Ojcowie i zobaczyć tutejsze atrakcje turystyczne na własne oczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *