Profile image

Branta Blog

Mama, Fitness blogerka

Suplementacja dla młodej mamy

Suplementy diety to nieodłączny element każdej ciąży – czy jednak warto kontynuować ich zażywanie już po jej zakończeniu? Oczywiście, że tak! Takie preparaty doskonale wpływają na zdrowie oraz komfort przyszłej mamy, a także regulują i wspomagają proces jej powrotu do formy po porodzie, co więcej – tego rodzaju substancje - działają bardzo pozytywnie na rozwój dziecka. W czasie połogu, kiedy karmisz piersią, a także w późniejszym okresie poporodowym, kluczowe jest dostarczenie do organizmu wszystkich niezbędnych witamin i minerałów (mikro oraz makroelementów). Musisz pamiętać, że Twój organizm potrzebuje regeneracji porównywalnej do tej, jakiej wymagają sportowcy po ciężkich treningach, poza tym nie zapominaj o równowadze – wszystkie procesy zachodzące w Twoim organizmie muszą zostać uregulowane (także te związane ze strefami dermatologicznymi, psychofizycznymi, trawiennymi, metabolicznymi, a zwłaszcza - ginekologicznymi). To właśnie poprzez suplementację będziesz mogła powrócić, w sposób zdrowy, bezpieczny i racjonalny, do stanu pierwotnego. Suplementy diety umożliwią Ci, przede wszystkim, energiczny tryb życia, podczas którego będziesz mogła w pełni cieszyć się macierzyństwem i czasem spędzonym z maleństwem, a poprzez dobry nastrój oraz samopoczucie – do formy powrócisz w mgnieniu oka. Na jakie suplementy powinnaś zwrócić uwagę?

Witaminy z grupy B

Bez wątpienia, witaminy z grupy B będą doskonałymi bodźcami budulcowymi, które zadbają o procesy przemiany materii, a także odczuwanie apetytu, tudzież łaknienia. Witamina B12, w połączeniu z żelazem, pozwala na zintensyfikowaną produkcję czerwonych ciałek krwi, jak również hemoglobiny, dzięki czemu zostaniesz wyposażona w dodatkową porcję energii i wigoru, jak również zdobędziesz dodatkową ochronę podczas pierwszych cyklów miesiączkowych po porodzie, podczas których organizm dopiero przyzwyczaja się do tego stanu, po dość długiej przerwie, a poza tym – ulega on oczyszczeniu. Możesz stosować również suplementy diety z dodatkiem jodu, dzięki czemu Twoje hormony tarczycowe będą działały w pełni poprawnie na każdym poziomie ich struktury.

Nie mniej ważne pozostają: żeń-szeń i skrzyp polny, ponieważ bardzo pozytywnie i zbawiennie wręcz, wpływają one na pobudzenie organizmu, a także na kondycję skóry, włosów i paznokci, co ma głównie aspekt psychologiczny, albowiem każda z nas pragnie czuć się piękna oraz zadbana. Witaminy z grupy B są odpowiedzialne, przede wszystkim, za układ nerwowy. Ich specyfika objawia się między innymi poprzez kontrolę poziomu dobrego samopoczucia, stanu zdolności pamięciowych, umiejętności koncentracyjnych oraz logicznych. Dzięki nim unikniesz wszelkich skutków ubocznych spowodowanych przez zmiany, jakie zaszły w Twoim życiu, takich jak: nerwice, lęki, bezsenność, rozdrażnienie, bóle, czy natręctwa. Zwróć szczególną uwagę, na witaminę B2 (ryboflawinę), witaminę B1 (tiaminę), witaminę B3 (niacynę), witaminę B7 (biotynę), witaminę B5 (kwas pantotenowy), jak również witaminę B12 (kobalaminę).

Witamina D3, witaminy A, C, E, K

Witamina D3 jest szczególnie ważna zarówno dla mamy, jak i dla dziecka, albowiem odpowiada za strukturę układu kostno-szkieletowego, a w przypadku maleństwa, warunkuje jego tworzenie i siłę. Ponadto ułatwia ona procesy wchłaniania wapnia, zatem zapewnia zdrowe, mocne i niełamliwe kości, dzięki czemu unikniesz wielu niebezpieczeństw, związanych z kontuzjami, tudzież upośledzeniami kostno-stawowymi. W przypadku witamin A, C, E – ich działanie opiera się głównie o sferę antyoksydacyjną, tudzież oczyszczającą. Zapobiegają one tworzeniu się wolnych rodników oraz bakterii, a także zapewniają mniejszą przyswajalność kalorii zawartych w niezdrowych tłuszczach, które są ciężkostrawnym obciążeniem dla wątroby. Witamina K, z kolei, odpowiada za homeostazę i jej wszystkie procesy, oznacza to, że reguluje prawidłową krzepliwość krwi, jej przepływ oraz skład.

Minerały

Minerały są niezbędne dla prawidłowego rozwoju mamy oraz dziecka i zapewniają im komfort, który opiera się, przede wszystkim, o równowagę funkcjonalną wszystkich narządów wewnętrznych oraz zewnętrznych, jak również prawidłowy przebieg zachodzących procesów. Twoja suplementacja powinna zawierać: magnez, wapń, potas, miedź, cynk, selen, jod, mangan, chrom, ponieważ dzięki temu zapewnisz sobie i swojemu maleństwu bezpieczeństwo, przede wszystkim w sferze fizycznej.

Pamiętaj, że wszystkie wybory żywieniowe, jak również te dotyczące suplementacji, odbiją znaczące piętno na rozwoju Twojego dziecka w przyszłości, a także na konstruowaniu się struktury jego organizmu oraz na wszelkich kwestiach związanych z Twoim ciałem, ze wszelkimi procesami i prawidłowościami. Teraz odpowiadasz nie tylko za siebie, ale również za małego człowieka, któremu musisz zapewnić jak najlepszy komfort oraz bezpieczeństwo. Pamiętaj, że Twoje wybory zaważą na jego przyszłości – dlatego nie rezygnuj z suplementacji i dbaj o jej regularność. Poza tym, dzięki suplementom diety, w sposób wręcz niezauważalny, a przede wszystkim zdrowy, zgubisz zbędne kilogramy oraz poprawisz wygląd swojej skóry, włosów i paznokci – odżywisz się!