Urlop na Półwyspie Helskim


Jeśli zależy nam na wakacjach, w trakcie których odpoczniemy, opalając się i kąpiąc w morzu, ale także będziemy mieli co zwiedzać i poznamy trochę historii, powinniśmy koniecznie się wybrać na Półwysep Helski. Na jego granicy z lądem znajduje się bardzo ciekawa miejscowość, czyli Władysławowo. Możemy tam skorzystać z jednego z pięciu kąpielisk, ale także wybrać się do Lunaparku Sowińskiego na gokarty. W lunaparku również możemy wsiąść na młyn widokowy i podziwiać panoramę miasta z góry. Poza tym organizowane tu są także przejażdżki „ciuchcią” po szosie Władysławowo-Jastrzębia Góra. Powinniśmy też odwiedzić Ocean Park, w którym zobaczymy modele większości ssaków morskich w skali 1:1 – w tym aż 34-metrowego płetwala błękitnego.

Nieco dalej w głębi półwyspu znajduj się zaś Jastarnia. Miejscowość znana przede wszystkim z tego, że zachowało się w niej dużo pozostałości po II wojnie światowej. Mamy tu zatem Skansen Fortyfikacji oraz Ośrodek Oporu Jastarnia – czyli schrony w lesie, należące do Rejonu Umocnionego Hel. Poza tym, możemy także zobaczyć ruiny poniemieckich instalacji lotniczych. Jeśli wolimy nieco starszą historię, w Jastarni znajdziemy chatę rybacką z XIX wieku, wybudowaną z części rozbitych okrętów. W okolicy portu zaś nie brakuje licznych modernistycznych domów i pensjonatów. W Jastarni do wyboru mamy też aż sześć kąpielisk nad morzem.

Niemniej ciekawy jest sam Hel. Tutaj istnieje Muzeum Obrony Wybrzeża (znajdziesz na http://helmuzeum.pl/), które mieści się w dwóch największych obiektach należących do tego najciekawszego zespołu umocnień: w wieży kierowania ogniem oraz w stanowisku artyleryjskim. Jeśli chcemy po prostu dowiedzieć się czegoś więcej o tej miejscowości, warto wybrać się do Muzeum Rybołówstwa. Jeśli zaś lubimy zwierzęta, powinniśmy odwiedzić tutejsze fokarium – jedyne w Polsce, w którym zobaczymy foki szare. Należy ono do Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Ciekawy jest również helski deptak, czyli ulica Wiejska zabudowana licznymi zabytkowymi domkami. Możemy tu zobaczyć też latarnię morską.

Oczywiście jako że te tereny cieszą się w sezonie wakacyjnym dużym zainteresowaniem turystów, powstała na nich również bardzo bogata baza noclegowa (noclegi znajdziesz w bazie Meteor). Liczne hotele, ośrodki wczasowe, pensjonaty oraz prywatne kwatery przyjmują gości oraz zapewniają im noclegi. Półwysep Helski zaś to miejsce, w którym spędzimy niezapomniane wakacje, pełne relaksu, ale także ciekawych przeżyć.

One thought on “Urlop na Półwyspie Helskim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *