Profile image

Branta Blog

Mama, Fitness blogerka

Żywienie młodej mamy

Tematyka diety, w przypadku każdego człowieka okazuje się być niezwykle ważna, zwłaszcza w kontekście jego funkcjonowania. Szczególnie po porodzie, kiedy Twój organizm jest bardzo obciążony oraz wszystkie jego procesy zostały rozregulowane, powinnaś zwrócić uwagę na to, co jadasz. W okresie połogu, a także tuż po nim, Twoje zapotrzebowanie na minerały, witaminy, a także składniki odżywcze, znajduje się na wyjątkowo wysokim poziomie, zwłaszcza w momencie, kiedy karmisz piersią. Wówczas kwestia ich odpowiedniego dostarczenia, może zaważyć to na rozwoju Twojego dziecka. Wiadomo, że jako kobieta, chcesz czuć się atrakcyjnie i pewnie w swoim ciele oraz pragniesz zgubić zbędne pozostałości ciążowych krągłości. Twoim celem jest powrót do formy – ale, ale! Aby osiągnąć swój cel powinnaś przestrzegać pewnych zasad i dbać o bezpieczeństwo swoje i swojego dziecka, oznacza to, że w żadnym wypadku nie powinnaś stosować drastycznych metod zmiany żywienia.

Jak jeść – by schudnąć i zachować zdrowie?

Jeśli będziesz jadła zdrowo, regularnie, racjonalnie, a także różnorodnie – schudniesz w sposób naturalny, bez żadnych wyrzeczeń. Twoje odżywianie, w przypadku karmienia piersią, wpływa na rozwój oraz funkcjonowanie maluszka, wobec tego musi być bogate w składniki mineralne i witaminy, tak, aby uzupełnić niedobory powstające w Twoim organizmie i zapewnić Ci energię niezbędną do codziennego funkcjonowania. Pamiętaj, że wszystko co robisz, a zwłaszcza sposób w jaki odżywiasz swój organizm, ma doprowadzić Cię do spektakularnych rezultatów, pięknej skóry, mocnych włosów i paznokci, a także zapewnić Tobie i dziecku zdrowie oraz komfort.

Spożywaj pięć mniejszych posiłków dziennie, które będą zawierały porcję warzyw (najlepiej sezonowych) i owoców. Jedz mniej, ponieważ dzięki temu Twój organizm rozpocznie proces redukcji tkanki tłuszczowej, powstałej w okresie ciąży. Powinnaś również zastosować suplementy diety, albowiem to one normalizują funkcje organizmu oraz intensyfikują wszystkie zachodzące w nim procesy, sprawiają również, że znacznie szybciej dochodzi on do siebie. Zażywaj witaminę C, dzięki czemu Twoja skóra stanie się bardziej jędrna, elastyczna, a także jej włókna szybciej ulegną skurczeniu (witaminę C znajdziesz również w pietruszce, która dodatkowo posiada pokaźną porcję niezbędnego kwasu foliowego oraz żelaza) – poprzez to unikniesz anemii. Pamiętaj o spożywaniu minimum 2 lirów wody mineralnej każdego dnia, dzięki czemu usprawnisz laktację, nawilżysz organizm, oczyścisz go z toksyn. Jedz pełnowartościowe białko – mleko, jaja, chudy twaróg, indyk, kurczak. Nie zapominaj również, że Twoje posiłki muszą być lekkostrawne, zatem zrezygnuj ze smażenia, na rzecz gotowania , duszenia oraz pieczenia. Zrezygnuj z ciężkich tłuszczy, zastąp je zdrowymi, w pełni bezpiecznymi dla ciebie tłuszczami nienasyconymi w postaci min.: awokado, pestek, ziaren, oleju kokosowego, tranu. Wybieraj produkty pełnoziarniste, najwyższej jakości, odrzuć wysoko przetworzoną żywność.

Jako młoda mama rzadko znajdujesz czas dla siebie, jednak wiedz, że Twoje odżywianie wpływa nie tylko na Ciebie (co jest oczywiście kluczowe w perspektywie kondycji Twojego organizmu, struktury Twojego ciała oraz ogólnego samopoczucia), ale przede wszystkim na Twoje dziecko, dlatego nie możesz zaniedbywać tego tematu, a wręcz przeciwnie, uczyń z niego priorytet.

Spożywaj kasze, makarony – są one bardzo zdrowym źródłem pełnoziarnistych oraz w pełni odżywczych węglowodanów, ziemniaki bez dodatku ciężkiego sosu, to źródło żelaza, którego również nie powinnaś sobie odmawiać. Poza tym, nie bój się eksperymentować, oczywiście na płaszczyźnie dozwolonej Ci w konkretnej fazie poporodowej, możesz przecież klasyczne ziemniaki zastąpić batatem, który w perspektywie badań wydaje się bardziej korzystny. Odrzuć gazowane i słodzone napoje, nektary, soki, zastąp je niegazowaną wodą z dodatkiem ogórka, cytryny lub limonki, możesz również tworzyć własne koktajle warzywne oraz owocowe, w tej kwestii posiadasz pełną dowolność, a zajmuje to dosłownie kilka minut.

Nie spożywaj dań typu fast food oraz takich, które są smażone na głębokim oleju, jedząc na mieście, nie bój zapytać się o skład danej potrawy i wybieraj te najmniej przetworzone, najbardziej wartościowe, wykonane z produktów naturalnych, pozyskiwanych od sprawdzonych dostawców. Pamiętaj, jak ważne dla Ciebie jest w tym okresie pełnowartościowe białko, nie zapominaj o jedzeniu sporej ilości nabiału, chociażby w postaci chudego twarogu, mleka kokosowego , ryżowego lub migdałowego, dobrym wyborem będzie również mleko sojowe, ciecierzyca, soczewica, a nawet tofu. Popularny hummus może Ci naprawdę zasmakować, a jednocześnie może być on naprawdę genialnym zastępstwem dla Twoich ulubionych przekąsek.

Jako słodycze, a także wszelkie deserowe dodatki, możesz potraktować owoce, a także wspomniane wyżej owocowe koktajle (smoothie), nie zauważysz nawet, jak naturalnie zawarty w nich cukier – będzie w stanie osłodzić Ci rzeczywistość.